Zakończenie roku akademickiego UO UKSW na XI Festiwalu Misyjnym

W niedzielę 23 czerwca br podczas XI Festiwalu Misyjnego organizowanego przez Fundację Polską Raoula Follereau pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji odbyło się uroczyste zakończenie zajęć w czterech Akademiach Uniwersytetu Otwartego UKSW. Kierownik UO UKSW wręczył przedstawicielom poszczególnych grup dyplomy ukończenia Akademii Wiary, Akademii Cnót Obywatelskich oraz Akademii Dobrego Wychowania i Rodziny. Całodzienne spotkanie w Zielonce koło Warszawy, w którym wzięli udział przedstawiciele środowisk misyjnych oraz artyści z Martiniki, Republiki Demokratycznej Kongo, z Congo Brazawille, Czadu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu, Francji, Ukrainy, Łotwy, Białorusi i różnych stron Polski było doskonałą okazją do zaprezentowania oferty dydaktycznej nie tylko Uniwersytetu Otwartego, ale także wszystkich wydziałów UKSW.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta parada niepełnosprawnych dzieci, którą ulicami miasta poprowadził, w asyście radiowozów policyjnych, góralski zespół muzyczny. O godzinie 13.00 w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczęła się msza św. misyjna. Zebranych w świątyni gości powitał ks. proboszcz Mieczysław Stefaniuk. Mszy św. w czasie której wystąpił międzynarodowy chór afrykański im. św. Korbinianina przewodniczył ks. Kazimierz Szymczycha krajowy sekretarz Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji, natomiast homilię wygłosił ks. Bogdan Michalski sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Świętego Piotra Apostoła. Wielki Koncert finałowy na placu Jana Pawła II rozpoczął Zespół Zbyrcok z Juszczyna na Podhalu, który o godzinie 15.00 poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Szczególnym punktem Festiwalu jest wręczenie dorocznej Nagrody im. Małej Ani z Zielonki, którą w tym roku otrzymała pani Anna Sobiech, sekretarz Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. Szczególny charakter miał występ Międzynarodowego Chóru Afrykańskiego złożonego z przedstawicieli ośmiu krajów. Drugą część koncertu rozpoczął znany zespół Raz, dwa, trzy, natomiast na zakończenie wystąpił przy akompaniamencie oryginalnych bandur ukraińskich zespół z Centrum Kulturalno Oświatowego im. Tadeusza Czackiego w Zdołbunowie, oraz dziecięcy zespół z katedry w Mińsku na Białorusi.

W przeddzień Festiwalu Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. bp Jerzy Mazur powołał dekretem z dnia 20 czerwca br kierownika UO UKSW dra Kazimierza Szałatę  do Krajowej Rady Misyjnej.

Fotorelacja z Festiwalu Michała Szałaty http://flickr.com/gp/34904241@N07/7dVy34/