Wykład otwarty w ramach Akademii Rodziny w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie

W ramach obchodzonego w Akademii Rodziny i Bioetyki Uniwersytetu Otwartego UKSW Światowego Dnia Chorego, we wtorek 11 lutego br. w sali teatralnej Kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim w Warszawie dr Kazimierz Szałata wygłosił wykład pod tytułem: Gdzie jest dzisiaj Hipokrates? Podczas spotkania, w którym wzięli udział oprócz stałych słuchaczy Akademii Rodziny UO UKSW studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Szałata przedstawił podstawowe tezy pierwszego spisanego kodeksu etycznego zwanego "Przysięgą Hipokratesa" oraz jego znaczenie dla rozwoju medycyny i kształtowania się etosu zawodu lekarza.

Ze względu na zawartą w oryginalnym tekście "Przysięgi" jednoznaczną deklarację ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, przyszli lekarze nie składają już, ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju europejskim "Przysięgi Hipokratesa". Została ona zastąpiona przez różne formuły "Przyrzeczenia lekarskiego", które bardzo często błędnie nazywane są "Przysięgą Hipoktaresa".

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali tekst "Przysięgi Hipokratesa" w tłumaczeniu prof. Świderkówny.

Przysięga Hipokratesa ze wstępem dra Kazimierza Szałaty.