Pod patronatem Rektora UKSW Inauguracja Szkoły Katedralnej w Łucku na Ukrainie

W ostatnią niedzielę 23 listopada br. w liturgiczne Święto Chrystusa Króla w Łucku na Ukrainie odbyła się uroczysta Inauguracja Szkoły Katedralnej Uniwersytetu Otwartego UKSW. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą sprawował proboszcz katedry ks. Paweł Chomiak. Uroczysta sesja inauguracyjna odbyła się w sali konferencyjnej Hotelu Ukraina. Przybyłych gości, wśród których znaleźli się między innymi: konsul Generalny Rzeczpospolitej w Łucku pani Beata Brzywczy, prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki dr Nina Poremska, prezes Stowarzyszenia Sztuki Polskiej „Barwy KresoweJerzy Rolinger, redaktor naczelny „Wołyńskiej GazetyWłodzimierz Danyliuk, prezes „Lutsk Jazz ClubOleg Bakowski także znany na Wołyniu lekarz humanista, ordynator wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego dr Jewgieniusz Szymanowicz oraz ordynator szpitala chorób zakaźnych dr Jurij Waleckii ordynator oddziału ginekologii inwazyjnej – konsultant ginekologii i położnictwa w Łucku dr Anna Kolesnik przywitał prezes Stowarzyszenia lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu dr Sergiusz Prokopiuk. Następnie pomysłodawca projektu Szkoły Katedralnej w Łucku, kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata przedstawił reprezentowany przez siebie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jego historię, specyfikę i misję społeczną wyznaczoną ideałami swego patrona. Dr Szałata poinformował o możliwościach studiowania w UKSW zapraszając przyszłych kandydatów do kontaktu z Uniwersytetem Otwartym UKSW otwierającym swoją działalność w Łucku. Kierownik UO UKSW przedstawił także gratulacje, jakie skierowali do uczestników uroczystości Jego magnificencja Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński oraz biskup diecezji warszawsko-praskiej Jego Ekscelencja ks. abp Henryk Hoser.

Gospodarz uroczystej sesji inauguracyjnej, biskup diecezji Łuckiej ks. bp Witalij Skomarowski w swoim przesłaniu do uczestników uroczystości wyraził radość ze spotkania oraz podjętej wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie inicjatywy stworzenia Szkoły Katedralnej w Łucku, która ma być miejscem porządkowania i pogłębiania wiedzy, wspólnego poszukiwania prawdy i zarazem okazją do realizacji formacji religijnej. Otwierając uroczyście pierwszy cykl wykładów realizowanych wspólnie z UKSW ks. biskup Witalij Skomarowski mianował dwóch koordynatorów Szkoły Katedralnej w Łucku: po stronie ukraińskiej Sergiusza Prokopiuka, po stronie polskiej Michała Szałatę.

Pierwszy wykład na temat „Antropologiczne podstawy klauzuli sumienia” wygłosił dr Kazimierz Szałata, który na samym wstępie swego wystąpienia nawiązał do treści homilii wygłoszonej wcześniej przez ks. Pawła Chomiaka w katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą skończyło ważne w kontekście obchodzonego święta Chrystusa Króla i treści zorganizowanej konferencji: kto jest dla mnie królem, co jest dla mnie najważniejszą konstytucją, czy ta pisana przez ludzi, czy też Chrystusowa Ewangelia? Odpowiedź na to pytanie wyznacza nasze miejsce w kościele i w życiu społecznym. Dlatego wybraliśmy problem klauzuli sumienia jako temat pierwszej sesji inaugurującej swą działalność Szkoły Katedralnej. Jak powiedział dr Szałata, klauzula sumienia, która pozwala człowiekowi odstąpić od działań, co prawda zgodnych ze stanowionym prawem, ale niezgodnych z podstawowymi normami moralnymi nie jest jakimś nadzwyczajnym przywilejem, ale wynika z prawdy o człowieku, który jest bytem rozumnym, zdolnym do poznania, zdolnym do wolnego wyboru dobra. Wynika z jego wyjątkowości, którą manifestuje poprzez niezbywalną własność godności – odsyłającej go wprost do Stwórcy. Przedstawiając dzieje kształtowania się w oparciu o tradycję hipokratejską i chrześcijańską etosu lekarskiej posługi dr Kazimierz Szałata wskazał na główne przyczyny obserwowanego od czasów oświecenia jego dekonstrukcji. Jedną z podstawowych przyczyn jest oderwanie się człowieka z jednej strony od Boga – z drugiej od natury, co sprawiło, że byt ludzki stał się bardziej absurdalną cząstką materii, niż osobowym bytem, który ma swoją historię i swoje przeznaczenie sięgające eschatologii.

Profesor Bogdan Chazan, którego, jak się okazało przykre doświadczenia związane ze zdymisjonowaniem go z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie za skorzystanie z przewidzianej prawem klauzuli sumienia i odmowę zabicia chorego dziecka przed urodzeniem (aborcja) są dobrze znane w środowisku lekarskim na Ukrainie. W swoim wykładzie zatytułowanym „Klauzula sumienia w zawodzie lekarza” zwrócił uwagę na szerszy kontekst pojawiających się tu i ówdzie prób gwałcenia sumienia lekarskiego. Jeśli bowiem zacznie się zmuszać lekarzy do działań niezgodnych z ich sumieniem, zawód lekarza przestanie być wybierany przez ludzi prawych, a przecież tacy są potrzebni w medycynie – zwłaszcza w ginekologii i położnictwie.

Podczas długiej i ożywionej dyskusji, która wywiązała się po wykładach uczestnicząca w sesji siostra zakonna pytała, jak to się stało, że w ostatnich latach jesteśmy tak bardzo uwrażliwieni na dobre, humanitarne traktowanie zwierząt a równocześnie zupełnie stępiła się nasza wrażliwość na dbanie o dobro nienarodzonych dzieci skazywanych na zagładę na mocy badań prenatalnych ujawniających chorobę, albo wrodzoną taką, czy inną wadę genetyczną lub deformację ciała dziecka.

Uczestnicy spotkania nawiązywali do trudnych sytuacji, w jakich raz po raz spotykają się dziś lekarze ukraińscy na skutek wciąż trwającej wojny. Szczególnie dotyczy to lekarzy pracujących w komisjach poborowych decydujący o przydatności do służby wojskowej oraz psychiatrów, którzy jak mówił dr Jewgieniusz Szymanowicz przyjmują coraz więcej młodych ludzi całkowicie zniszczonych tragicznymi doświadczeniami z wojny. Dotyczy to także członków rodzin, którzy stracili swoich najbliższych.

Jak zaznaczył kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata, wybór Łucka jako miejsca do wspólnej refleksji nad trudnymi problemami współczesnego świata nie jest przypadkowy. Stolica Wołynia okrutnie doświadczonego w historii jest bowiem miejscem skrzyżowania wielu tradycji, kultur, religii i obrządków Chrystusowego Kościoła. Wyznawcy kościoła Rzymsko-katolickiego, grekokatolicy, prawosławni patriarchatu kijowskiego, prawosławni patriarchatu moskiewskiego, ormianie, luteranie tworzyli i tworzą oblicze tego miasta i regionu. Dlatego organizowane wykłady mają charakter ekumeniczny skierowane są do wszystkich środowisk zawodowych i religijnych.

W pierwszych wykładach Szkoły Katedralnej w Łucku wzięło udział ponad sto osób. Ze względu na tematykę sesji, byli to głównie lekarze i inni pracownicy służby zdrowia, nie tylko z regionu wołyńskiego ale także ze Lwowa, Tarnopola, Równego i Nowowołyńska. Wszyscy uczestnicy otrzymali wydaną w tym roku książkę dra Kazimierza Szałaty „Filozofia w ogniu Bożej miłości” w tłumaczeniu na język ukraiński Aleksandra Radicy, z przedmową biskupa diecezji kamieńsko-podolskiej ks. bpa Leona Dubrawskiego ofm i zwierzchnika grekokatolickiej eparchii łuckiej egzarchy Jozafata Oleha Howera.

Projekt wykładów otwartych przy katedrze w Łucku jest wspólną inicjatywą Diecezji Łuckiej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego a także Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, Fundacji Polskiej Raoula Follereau, Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu, Association Internationale pour l'Enseignement Social Chrétienne i Centre Internationale de Formation Chrétienne.

Fotorelacja Michała Szałaty

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach