Współpraca UO UKSW z diecezją w Łucku na Ukrainie

W dniach 12-13 lipca br. kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata spotkał się w siedzibie kurii biskupiej w Łucku na Ukrainie z nowo mianowanym ordynariuszem ks. bpem Witalijem Skomorowskim. Podczas spotkania rozmawiano na temat perspektyw współpracy w dziedzinie upowszechniania wiedzy oraz wspólnych działań formacyjnych realizowanych zarówno w UKSW, jak też na terenie diecezji Łuckiej. Wśród planowanych działań rozważano między innymi  uruchomienie cyklu wykładów formacyjnych przy katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz współudział w organizacji Drugiej Pielgrzymki Lekarzy Ukraińskich w Berdyczowie koło Żytomierza.

Planowane są także realizowane wspólnie z Międzynarodowym Centrum Formacji Chrześcijańskiej sesje formacyjne w UKSW dla młodzieży z diecezji Łuckiej i Kamieńecko-Podolskiej. Na zakończenie wizyty w łuckiej kurii dr Kazimierz Szałata oraz ks. bp Witalij Skomorowski podpisali list intencyjny, który określa ogólne ramy planowanej współpracy. Tego samego dnia dr Kazimierz Szałata spotkał się w nowej siedzibie Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Ukrainie z Zarządem SLPP reprezentowanym przez prezesa dra Sergiusza Prokopiuka, oraz wiceprezesów dra Aleksandra Szczuruka i dra Jerzego Szczuruka. Uniwersytet Otwarty UKSW od kilku lat współpracuje z SLPP. Wspólnie zorganizowaliśmy dwie sesje naukowe. Kolejne zaplanowane polsko-ukraińskie konferencje musiały zostać odwołane ze względu na aktualną sytuację na Ukrainie.