Wykład kierownika UO UKSW dra Kazimierza Szałaty na Sesji w Chartres (Francja)

W dniach 28-31 sierpnia br. kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata wziął udział w sesji naukowej Association Internationale pour l'Enseignement Social Chrétien (dawniej: Międzynarodowy Uniwersytet Latający Nauki Społecznej Kościoła). Tym razem doroczne kolokwium, które zgromadziło kilkudziesięciu specjalistów zajmujących się nauką społeczną Kościoła z Europy, Azji i Afryki odbyło się we Francji, w bezpośrednim sąsiedztwie słynnej z najpiękniejszych i najstarszych witraży katedry w Chartres. Tematem przewodnim spotkania było pytanie o chrześcijańską odpowiedź i nadzieję wobec pojawiających się nowych form totalitaryzmów.

Dr Kazimierz Szałata, występując w prowadzonym przez rektora seminarium w Cotonou w Benninie (Afryka) ks. Raymonda Guidio bloku tematycznym zatytułowanym „Totalitaryzm i technosfera” razem z profesorem Uniwersytetu we Fryburgu Paulem Dembinskim (Szwajcaria) oraz profesorem Uniwersytetu w Osnabrück Manfredem Spikerem (Niemcy) przedstawił nowe formy totalitaryzmu pojawiające się we współczesnej bioetyce. Analizując obiegowe definicje totalitaryzmu jako absolutnej dominacji państwa nad obywatelem zauważył, że zbyt często ulegamy złudzeniu, że najskuteczniejszym remedium na pokusy totalitarnego myślenia jest demokracja. Papież Jan Paweł II przestrzegał, że demokracja bez odniesienia do wartości może prowadzić do nowych, być może bardziej subtelnych, ale niemniej groźnych totalitaryzmów, niż te, z którymi borykała się Europa w XX wieku. Dr Kazimierz Szałata przywołał przykład działających w czasach młodej ateńskiej demokracji sofistów, którzy eliminując możliwość poznania obiektywnej prawdy i dobra narzucali swój własny sposób widzenia świata. My dziś na nowo żyjemy w kulturze naznaczonej obecnością współczesnych sofistów, którzy zawładnęli mediami. (Ciekawe wystąpienie na ten temat przedstawił znany w Polsce dziennikarz Bernard Margueritte, który w ubiegłym roku zainaugurował swoim wykładem Akademię Cnót Obywatelskich Uniwersytetu Otwartego UKSW)

Rezultaty odrzucenia prawdy, w tym prawdy o człowieku widać w toczących się na całym świecie debatach dotyczących podstawowych zagadnień bioetycznych. Najbardziej wyraźnym przykładem konsekwencji odrzucenia prawdy o pełnym, biologicznym, duchowym i eschatologicznym wymiarze osoby ludzkiej jest praktykowana dziś procedura pozaustrojowego zapłodnienia in vitro.

Konspekt wystąpienia dra Kazimierza Szałaty w formacie PDF.

Spotkanie w Chartres było okazją do przedstawienia założeń i programu pracy Uniwersytetu Otwartego UKSW na najbliższy rok oraz nawiązania szerszej współpracy z katolickimi ośrodkami nie tylko z Europy. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkała się propozycja wspólnie realizowanej inicjatywy utworzenia Szkoły Katedralnej w Łucku na Ukrainie oraz organizowanych we współpracy z UO UKSW sesji formacyjnych Międzynarodowego Centrum Formacji Chrześcijańskiej dla studentów z Ukrainy.

W czasie pobytu we Francji dr Kazimierz Szałata spotkał się także z dyrektorem Institut Léon Harmel Jeanem Soubrier oraz nowym dyrektorem francuskiego Biura Międzynarodowego Instytutu CEDIMES (Réseau Académique International Francophone) Jeanem Pierrem Audoyen, którzy zainteresowani są nawiązaniem współpracy z naszą uczelnią.

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach