Nawiązanie współpracy UO UKSW z Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie

We czwartek 6 listopada 2014 r. kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata podpisał porozumienie o współpracy z dyrektorem Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszkiem Kryżą. Strony porozumienia wyraziły chęć współpracy na rzecz upowszechniania wiedzy oraz formacji osobowej i religijnej młodzieży ze Wschodu.

Jedną z docelowych grup wspólnie powołanej Akademii Formacji Chrześcijańskiej UO UKSW są stypendyści z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Kazachstanu studiujący na warszawskich uczelniach. Zajęcia dla tej grupy będą się odbywać przy Krakowskim Przedmieściu na warszawskiej starówce.

Drugim wspólnie tworzonym dziełem jest inaugurująca swoją działalność 23 listopada br. Szkoła Katedralna UO UKSW w Łucku na Ukrainie.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie został powołany przez ks. kard. Józefa Glempa na mocy wskazań 238 Konferencji Episkopatu Polski w 1989 roku. Celem Zespołu jest organizowanie i niesienie pomocy duchowej i materialnej katolikom na Wschodzie. W skład Zespołu wchodzą Biskupi wyznaczeni przez Konferencję Episkopatu Polski oraz Dyrektor biura. W realizacji swoich zadań Zespół współpracuje: z Delegatem Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji, z Rektorami Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce, z Rektorami Polskich Misji Katolickich i ich duszpasterzami, z Komisją Episkopatu ds. Misji, z Papieskimi Dziełami Misyjnymi, z Konsultą Zakonów Męskich i Żeńskich, z Caritas Polska i innymi ośrodkami.