O Państwie Podziemnym w Akademii Dialogu Społecznego UO UKSW

W czwartek 13 listopada w Akademii Dialogu Społecznego Uniwersytetu Otwartego UKSW w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się kolejne spotkanie, tym razem poświęcone fenomenowi Polskiego Państwa Podziemnego. Gościem wieczoru był wykładowca UO UKSW, kierownik działu Edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego dr Karol Mazur. Spotkanie, które prowadził kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałatajak zawsze otworzyli gospodarze miasta, pan burmistrz Władysław Krzyżanowski i jego zastępca pani Danuta Janusz.

Podczas swojego wykładu ilustrowanego prezentacją multimedialną dr Mazur przedstawił strukturę, zasady organizacji i funkcjonowanie poszczególnych struktur unikalnej na miarę światową organizacji państwa podziemnego, które nie ograniczało się, jak to było na przykład w okupowanej Francji, do różnych form ruchu oporu, ale stanowiło całkowitą strukturę administracji państwowej, zarówno w pionie cywilnym, jak i wojskowym. Mimo warunków okupacyjnych z wszechobecnym terrorem mającym unicestwić jakiekolwiek aspiracje narodowościowe Polaków podziemne państwo funkcjonowało. Funkcjonowała podziemna oświata od szkolnictwa podstawowego aż po formację uniwersytecką, funkcjonował wymiar sprawiedliwości. Pion wojskowy zorganizowany w formacjach Armii Krajowej gotowy był podjąć walkę zbrojną na ziemiach okupowanych. Symbolem tej walki stało się Powstanie Warszawskie.

Uczestnicy Akademii Dialogu Społecznego dziękowali Uniwersytetowi Otwartemu UKSW za przygotowanie tak ważnego spotkania w Ostrowi Mazowieckiej. Dziękowali też za nieocenioną pracę edukacyjną Muzeum Powstania Warszawskiego.