Kierownik UO UKSW ekspertem Krajowego Zjazdu Diagnostów Laboratoryjnych

Kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata, jako ekspert korporacyjnej komisji etyki, wziął udział w zorganizowanym w dniach 5-6 grudnia br. w hotelu Marriott w Warszawie IV Krajowym Zjeździe Diagnostów Laboratoryjnych. Oparta na najnowszych osiągnięciach szeroko pojętej nauki, dynamicznie rozwijająca się diagnostyka laboratoryjna w sposób istotny przyczynia się do rozwoju medycyny współczesnej, otwierając przed nią nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne.

Wiadomo jednak, że wraz z postępem, który umożliwia coraz głębszą ingerencję medycyny w organizm ludzki, pojawiają się też dotąd nieznane zagrożenia. Dlatego też nowa, bo licząca zaledwie 15 lat korporacja od samego początku podjęła ścisłą współpracę z dr Kazimierzem Szałatą z UKSW, który jest autorem pierwszego w Europie Kodeksu etyki diagnosty laboratoryjnego. Podczas IV zjazdu wybrano nowy skład Rady Krajowej KIDL oraz jej prezesa, którym na drugą kadencję została dr Elżbieta Puacz z Lublina. Ratyfikowano również znowelizowaną wersję przyjętego już wcześniej Kodeksu etyki. Uczestnicy Zjazdu wyrazili chęć kontynuowania współpracy z UO UKSW na polu utrwalania etosu zawodu diagnosty, jako zawodu zaufania publicznego. W przyszłości Uniwersytet Otwarty we współpracy z nową Radą Krajową Diagnostów Laboratoryjnych zamierza zorganizować konferencję na temat etyki wysoko wyspecjalizowanej diagnostyki medycznej.