Czy człowiek może żyć bez wiary? Styczniowa Sesja w Szkole Katedralnej UO UKSW w Łucku

W niedzielę 18 stycznia br. odbyła się styczniowa sesja w Szkole Katedralnej UO UKSW w Łucku na Ukrainie. Tematem kolejnego cyklu wykładów była „Wiara w życiu człowieka”. Spotkanie rozpoczęła msza św. w katedrze pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła, którą odprawił ks. proboszcz Paweł Chomiak.

Druga część spotkania odbyła się w sali konferencyjnej hotelu Ukraina. Wprowadzenie do tematu sesji, którą tym razem prowadził ks. Paweł Chomiak wygłosił pasterz diecezji łuckiej ks. bp Vitalij Skomarovskij. Pierwszy wykład zatytułowany „Czy człowiek może żyć bez wiary?” przedstawił kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata. Drugie wystąpienie na temat „Świadectwo wiary w mediach” przygotował dyrektor telewizji REPUBLIKA dr Tomasz Terlikowski. Ostatni poruszający wykład na temat „Świadectwa męczenników wołyńskich” wygłosił badacz dziejów kościoła na Wołyniu, dyrektor Ośrodka Wydawniczego „Wołanie z Wołynia” ks. Vitold-Yosif Kovaliv z Ostroga.

Wśród uczestników sesji, obecni byli między innymi; Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku Beata Brzywczy, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu dr Sergiusz Prokopiuk, doradca ministra ochrony zdrowia Ukrainy Ilo Glonti, prezes Zjednoczenia Młodzieży Ukrainy „UNITI” Wiktor Grysiuk, prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki Nina Poremska, prezes Wołyńskiego Towarzystwa Sztuki Polskiej „Barwy Kresowe” Georgi Rolinger oraz prezes Lutsk Jazz Club Oleg Bakowski .

Jak zawsze przebieg sesji rozwijającej się Szkoły Katedralnej UO UKSW relacjonowały media; „Telewizja Wołyńska”, „Gazeta Wołyńska”, „Wołanie z Wołynia” i „Radio Luck FM”.

Na zakończenie sesji koordynator Szkoły Katedralnej w Łucku Michał Szałata w imieniu Fundacji Polskiej Raoula Follereau przekazał na ręce ks. Vitolda-Yosifa Kovaliva sprzęt komputerowy do skladu tekstu dla Ośrodka Wydawniczego „Wołanie z Wołynia”.

Redakcja NIEDZIELI przekazała dla uczestników Szkoły Katedralnej UO UKSW w Łucku kilkaset darmowych numerów tygodnika.

Wykład dra Kazimierza Szałaty