Polsko - Ukraińska sesja naukowa „Dziedzictwo Kościoła Katolickiego na Wołyniu”

W dniach 24-26 kwietnia br. odbyła się w Warszawie wyjazdowa sesja naukowa działającej w ramach Uniwersytetu Otwartego UKSW Szkoły Katedralnej w Łucku na Ukrainie. Tematem przewodnim trzydniowego spotkania, w którym wzięło udział blisko 60 słuchaczy, rekrutujących się w głównej mierze z lekarzy, było dziedzictwo kościoła katolickiego na Wołyniu.

Jak powiedział na wstępie organizator spotkania dr Kazimierz Szałata, niegdyś kwitnąca diecezja, która wydała wielu wielkich ludzi Kościoła, takich jak bł. o. Jan Beyzym (1850-1912), sługa Boży bp Adolf Piotr Szelążek (1865-1950) czy sługa Boży Władysław Bukowiński (1904-1974) po agresji Związku Radzieckiego na Polskę, po latach okupacji niemieckiej, rzezi wołyńskiej i stalinowskich zbrodni została zdewastowana w sensie materialnym i duchowym pozostawiając jednak dla potomnych świadectwo głębokiej wiary religijnej tysięcy męczenników, w tym księży,  którzy często ginęli podczas sprawowania mszy świętych albo jako zesłańcy sowieckich łagrów.

Pierwsza część sesji odbyła się w piątek 24 kwietnia w kampusie uniwersyteckim im. ks. prof. Ryszarda Rumianka w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W imieniu władz Uczelni polsko-ukraińską sesję otworzył prorektor UKSW ds. studenckich i kształcenia ks. prof. Maciej Bała. Następnie pani dr Ludmiła Prokopiuk ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu przeczytała tekst przesłania, jakie do uczestników sesji wystosował pasterz diecezji Łuckiej ks. bp Vitalij Skomarovsky.

Pierwszy wykład „Ojczyzna jako dobro wspólne w świetle nauki kościoła” wygłosił założyciel Szkoły katedralnej w Łucku, kierownik Uniwersytetu Otwartego dr Kazimierz Szałata. Wybitny teolog -  „Wołynianin” z urodzenia o. prof. Jacek Salij OP – podjął w swoim wykładzie pytanie: „Co to znaczy być człowiekiem wierzącym?”. Natomiast założyciel i dyrektor ośrodka duszpastersko-wydawniczego „Wołanie z Wołynia”  w Ostrogu ks. Vitold Yosif Kovaliv przedstawił poruszający, historyczny wykład na temat świadectwa wiary męczenników Wołyńskich. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu dr Sergiusz Prokopiuk poświęcił swoje wystąpienie postaci pochodzącego z diecezji łuckiej bł. Ojca Jana Beyzyma –  misjonarza Madagaskaru. (Podczas ostatniej sesji Szkoły Katedralnej w Łucku bł. o. Beyzym został patronem lekarzy wołyńskich). Bardzo ciekawą historyczną analizę skutków zawarcia Unii Brzeskiej dla relacji między prawosławiem a kościołem katolickim na terenie dzisiejszej Ukrainy przedstawił kierownik działu Edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego dr Karol Mazur. Na zakończenie bogatego w treść i problematykę piątkowego spotkania dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża omówił aktualną, trudną sytuację kościoła katolickiego na dotkniętych wojną terenach Wschodniej Ukrainy.

Drugi dzień polsko-ukraińskiego spotkania rozpoczął się od zorganizowanej w sali im. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego sesji historycznej zakończonej zwiedzaniem Muzeum. W pierwszym wykładzie dr Karol Mazur przedstawił Powstanie Warszawskie w kontekście  trwającego przez wszystkie lata okupacji podziemnego państwa polskiego, które było i jest wyjątkowym ewenementem w skali światowej. Kierownik Muzeum Katyńskiego, które jest częścią Muzeum Wojska Polskiego Sławomir Zygmunt Frątczak przedstawił realizującą się na terenie Cytadeli Warszawskiej  wizję nowej siedziby muzeum i organizowanej tam ekspozycji, która w sposób godny i nowoczesny będzie poprzez historię wychowywać przyszłe pokolenia Polaków.

Trzeci dzień wyjazdowej sesji słuchacze Szkoły Katedralnej z Łucka spędzili w Zielonce i Ossowie, gdzie między innymi na polach Bitwy Warszawskiej ks. dr Andrzej Rusinowski przedstawił obszerny wykład na temat historii Europy Wschodniej od XIII wieku do dziś. W długiej dyskusji zainspirowanej wykładem uczestnicy sesji uznali, że mamy do czynienia z pewną analogią między Bitwą Warszawską a obecną wojną na Ukrainie, która ma nie tylko wymiar lokalny, ale europejski.

Wykład dra Kazimierza Szałaty

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach