W Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa o polskich sporach okresu transformacji

We wtorek 28 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie w Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa poświęcone nauce społecznej kościoła w kontekście aktualnie toczonych w Polsce sporów społecznych i politycznych. Spotkanie, które poprowadził kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata otworzył wykład ks. prof. Henryka Skorowskiego z Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych.

Ks. Profesor w swoim wystąpieniu w sposób jasny przedstawił zasady nauki społecznej kościoła, które winny być dla nas podstawą do budowania prawdziwego dialogu społecznego. W kontekście nieustającego sporu, który toczy się w Polsce od pierwszych po drugiej wojnie światowej wolnych wyborów w 1989 roku. Jednym z ważniejszych zagadnień podejmowanych w ramach owego sporu jest pytanie o rozumienie wolności. Czy jest to, jak mówią liberałowie całkowita dowolność, czy też, jak mówi nauka społeczna kościoła, możliwość czynienia dobra.

Po ożywionej dyskusji, która toczyła się wokół postaw, jakie winien zajmować chrześcijanin wobec najpilniejszych wyzwań społecznych i moralnych, na zakończenie spotkania proboszcz parafii św. Maksymiliana w Płońsku ks. kan. mgr Zbigniew Sajewski poprowadził krótka modlitwę zakończoną Apelem Jasnogórskim.