O Muzeum Katyńskim w Akademii Cnót Obywatelskich

Listopadowe spotkanie w Akademii Cnót Obywatelskich UO UKSW zorganizowane przy bazylice św. Krzyża w Warszawie miało wyjątkowy charakter. Najpierw ze względu na temat, jakim była jedna z największych polskich tragedii narodowych – katyńskie ludobójstwo, oraz - jak zaznaczył prowadzący spotkanie dr Kazimierz Szałata - ze względu na gościa, kierownika i współtwórcy Muzeum Katyńskiego Sławomira Zygmunta Frątczaka.

Pan Sławomir Frątczak przedstawił historię idei upamiętnienia jednej z najstraszniejszych zbrodni wojennych, przypominając okrutne czasy wymazywania z historii tego wydarzenia, przy użyciu wszelkich, najokrutniejszych metod stalinowskich. Przypomniał też, że pierwsze dwie fale deportacji w głąb Rosji dotyczyły właśnie rodzin katyńskich. Walka o upamiętnienie naszych bohaterów trwała przez całe lata i kosztowała wiele ofiar. W tę walkę wpisuje się idea stworzenia trwałego pomnika w postaci muzeum które ma być zarazem upamiętnieniem i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Dodajmy, muzeum, które otrzymało nową siedzibę w Cytadeli Warszawskiej, którą 17 września br otworzył prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. (Na uroczystości Rektora UKSW reprezentował kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata)

Podczas ożywionej dyskusji zarówno gość spotkania, jak i jego uczestnicy podkreślali konieczność stworzenia poważnej polityki historycznej, której jak dotąd nie doczekaliśmy się. Sygnalizowano także konieczność weryfikacji programów i podrœczników szkolnych w których w ostatnich latach została okrojona historia.

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach