Inauguracja w Łuckiej Szkole Katedralnej UO UKSW

W niedzielę 22 listopada br zainaugurowała kolejny, drugi już rok akademicki Szkoła Katedralna powołana na mocy porozumienia między Uniwersytetem Otwartym UKSW i diecezją Łucką na Ukrainie. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się od mszy św., którą w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła odprawił ks. prof. Jan Kazimierz Przybyłowski z Wydziału Teologicznego UKSW.

Popołudniową sesję, którą poprowadził kierownik Łuckiej Szkoły Katedralnej UO UKSW dr Kazimierz Szałata otworzył gospodarz wołyńskiej diecezji ks. bp Vitalij Skomarovskij. Wykład inauguracyjny na temat nowej ewangelizacji wygłosił ks. prof. Jan Przybyłowski. W drugiej części sesji dziekan dekanatu rówieńskiego ks. kan. Władysław Czajka przedstawił w swojej bogato ilustrowanej dokumentacją fotograficzną prezentacji konkretne przykłady realizacji nowej ewangelizacji na Wołyniu.

Na zakończenie spotkania uczestnicy listopadowej sesji w Łuckiej Szkole Katedralnej wystosowali list solidarności z wiernymi kościoła francuskiego z zapewnieniem o modlitwie wiernych kościoła na Ukrainie po krwawych zamachach w Paryżu. List przekazany został do przewodniczącego Komisji Konferencji Episkopatu Francji do spraw Dialogu Międzyreligijnego ks. bpa Michela Dubosta. Przy okazji wyjazdu na Ukrainę delegacja z UKSW odwiedziła Ołykę, gdzie znajduje się pałac rodziny Radziwiłłów, resztki cmentarza rodów polskich oraz zdewastowana kolegiata Świętej Trójcy, która była niegdyś jedną z najpiękniejszych świątyń na Kresach Rzeczpospolitej. Dzięki staraniom proboszcza ks. Jerzego Pohnerybki rozpoczęto prace zabezpieczające zniszczone fundamenty i mury tego bezcennego zabytku. 

Copyright © 2018 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach