Dr K. Szałata na pogrzebie ks. prof. Patrick'a de Laubier

We środę 2 marca 2016 r. kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata wziął udział w pogrzebie ks. prof. Patrick'a de Laubier. Zmarły profesor był wielką postacią kościoła francuskiego, szwajcarskiego i powszechnego. Był absolwentem wydziału nauk politycznych i społecznych Paris Panthéon-Assas. Studiował też na uniwersytecie w Harwardzie. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Departamentu Socjologii Uniwersytetu w Genewie. Wykładał również na Uniwersytecie we Fryburgu, Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie i Uniwersytecie Lateranum w Rzymie. Ale nade wszystko prof. de Laubier znany był z wielkiego zaangażowania w życie Kościoła powszechnego.

Jako członek Papieskiej Rady Justitia et Pax wielokrotnie podróżował najpierw po byłym Związku Radzieckim a następnie po Chinach wspierając lokalne, często podziemne struktury kościelne. W 1996 roku powołał do życia Międzynarodowy Uniwersytet Latający Nauki Społecznej Kościoła oraz Międzynarodowe Centrum Formacji Chrześcijańskiej z siedzibą w Genewie. Po przejściu na emeryturę w wieku 66 lat charyzmatyczny profesor genewski otrzymał z rąk Papieża Jana Pawła II święcenia kapłańskie. Jako ksiądz opiekował się między innymi kontemplacyjnymi zgromadzeniami zakonnymi. W tym roku Papież Franciszek mianował go „Misjonarzem Miłosierdzia”. Jego prawdziwą życiową pasją były badania nad mistyką oraz rozwojem inspirowanej nauką społeczną kościoła cywilizacji miłości. Patrick de Laubier jest autorem licznych publikacji naukowych oraz religijnych z zakresu fenomenologii religii, socjologii, antropologii, teologii i mistyki. Związany z kard. Charles'em Jurnet oraz Jacque'sem Maritainem wniósł do chrześcijańskiej myśli społecznej nowego ducha zaangażowania świeckich w budowanie nowego ładu społecznego opartego na nauce Kościoła.

Dr Kazimierz Szałata od 1991 roku blisko współpracował z ks. prof. de Laubier w ramach Międzynarodowego Centrum Formacji Chrześcijańskiej oraz Międzynarodowego Uniwersytetu Latającego Nauki Kościoła (AIESC). Znalazło to swoje odzwierciedlenie w rozwijanych formach pracy Uniwersytetu Otwartego UKSW. Szkoła Katedralna UO UKSW w Łucku oraz Akademia Formacji Chrześcijańskiej UO UKSW wpisana została w program Międzynarodowego Centrum Formacji Chrześcijańskiej. Ksiądz profesor de Laubier był trzykrotnie gościem organizowanych w Warszawie, w ramach Międzyuczelnianego Konwersatorium Etyki „Medycyna na miarę człowieka” międzynarodowych sesji naukowych. Gościł także na UKSW, gdzie wygłosił wykład na temat cywilizacji miłości. Ks. Prof. Patrick de Laubier miał być gościem najbliższej sesji Szkoły Katedralnej UO UKSW w Łucku.

relacja z pogrzebu: https://www.youtube.com/watch?v=jmXvINYNguo