Jubileusz Chrztu Polski w Łucku

Majowa sesja Szkoły Katedralnej Uniwersytetu Otwartego UKSW w Łucku na Ukrainie poświęcona była jubileuszowi 1050 lecia chrztu Polski i jego znaczenia dla narodu oraz kościoła powszechnego. Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 15 maja od mszy św. w katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą odprawił i kazanie wygłosił ks. proboszcz Paweł Chomiak.

Sesję naukową w auli katedralnej  poprowadził  ordynariusz diecezji łuckiej i zarazem sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Ukrainy ks. bp Vitalij Skomarovski. W pierwszym wystąpieniu kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata postawił dwa pytania związane z obchodzonym w tym roku jubileuszem. Pierwsze pytanie sformułował kiedyś wielki humanista XX wieku Raoul Follereau: „Już ponad dwa tysiące ery chrześcijańskiej – kiedy zaczniemy być chrześcijanami?” Drugie przywołane w wykładzie pytanie: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś z dziedzictwem chrztu św.?” postawione w 1985 r. przez Papieża Jana Pawła II we Francji. Jak zaznaczył wykładowca, należy zastanowić się kim byli byśmy, jak wyglądałaby nasza kultura, jak wyglądałyby nasze społeczeństwa, gdyby nie pojawiła się chrześcijańska wizja człowieka.

Następnie został odczytany tekst wykładu ks. prof. Józefa Grzywaczewskiego z Wydziału Teologicznego UKSW na temat znaczenia chrztu Chlodwiga dla Galii, Europy i kościoła powszechnego.

Trzeci wykład dotyczący znaczenia chrztu w kontekście kształtowania się państwowości Polski wygłosił kierownik Katedry Historii najnowszej UKSW prof. Wiesław Wysocki. Podczas wystąpienia zaprezentował najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego narodu wpisane w dzieje chrześcijaństwa w Europie. Nie zabrakło także ciekawych informacji dotyczących niedawno zakończonych centralnych obchodów jubileuszowych.

Ostatni wykład poświęcony zagadnieniom związanym z najwcześniejszymi misjami ewangelizacyjnymi na ziemiach polskich wygłosił ks. Yosif Vitold Kovaliv, założyciel i dyrektor ośrodka duszpastersko-wydawniczego „Wołanie z Wołynia”. Jak zaznaczył, już szczątkowe świadectwa historyczne pozwalają postawić pytanie, czy rzeczywiście chrzest Mieszka I jest początkiem chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Najprawdopodobniej Wołyń wraz z innymi rejonami południowej i wschodniej Polski jeszcze przed 966 rokiem były objęte misją wielkich Apostołów Słowian Cyryla i Metodego.

Tego samego dnia, wieczorem w katedrze odbył się koncert poświęcony pamięci jednego z liderów Łuckiej Szkoły Katedralnej dra Eugeniusza Szymonowicza.

Przy okazji majowej sesji w Łuckiej Szkole Katedralnej goście z Polski odwiedzili teren Janowej Doliny (dzisiejsza miejscowość Bazaltowe), która jest jednym z ważniejszych miejsc związanych z aktami ludobójstwa z 1943 roku. Zostali przyjęci również przez Zarząd Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu z drem Sergiuszem Prokopiukiem na czele. Na zakończenie pobytu badacz dziejów kresowych Krzysztof Krzywiński oprowadził delegację z UKSW po katedrze łuckiej.

Podczas pobytu w Łucku Michał Szałata przekazał na ręce ks. Yosifa Vitolda Kovaliva sprzęt komputerowy dla ośrodka duszpastersko-wydawniczego "Wołanie z Wołynia" w Ostrogu.

​​

 

 

 

Fotorelacja Michała Szałaty

koordynatora Szkoły Katedralnej

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach