Uniwersytet Otwarty na Światowych Dniach Młodzieży

Odpowiadając na prośbę ordynariusza diecezji Évry ks. bpa Michela Dubosta oraz krajowego Duszpasterza Szkół Wyższych we Francji o. Antoine de La Fayolle OP Uniwersytet Otwarty UKSW czynnie włączył się w przygotowanie młodzieży francuskiej do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Już we wtorek kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata spotka się w Częstochowie z animatorami ŚDM z Francji.

We środę przewidziane są powitania grup z Paryża i Evry, wizyta na Jasnej Górze z konferencją na temat znaczenia częstochowskiego sanktuarium dla kościoła w Polsce. Po południu wraz z ks. bpem Michelem Dubostem francuscy pielgrzymi odwiedzą klasztor małych sióstr dominikanek Baranka w Choroniu, gdzie będzie sprawowana msza św. oraz konferencja na temat świętych polskich. Po południu wszyscy uczestnicy uroczystości przejadą autokarami do diecezji sandomierskiej na przeznaczone dla nich miejsca zakwaterowania. W piątek rano francuscy goście odbędą cichą pielgrzymkę z modlitwą do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Podczas wizyty w Zamościu młodzi pielgrzymi wysłuchają konferencji na temat historii Polski i roli jaką odegrał w niej kościół katolicki. Po południu przewidziana jest msza św. w drewnianym kościele św. Wojciecha w Nieliszu, spotkanie z duszpasterzami z Ukrainy oraz przedstawicielami kościoła grekokatolickiego z konferencją na temat kościoła na Wschodzie. Będzie wspólny obiad oraz wieczorna kąpiel w miejscowym zalewie. Relacja z zapowiedzianych spotkań pojawi się wkrótce na naszej stronie.