Pożegnanie dra Bedřicha Vymětalíka

http://www.uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/z dr Vymetalikiem.jpgW czwartek 13 września w kościele św. Wawrzyńca w Prerovie na Morawach odbyły się uroczystości pogrzebowe czeskiego działacza katolickiego, członka Papieskiej Akademii Społecznej dra Bedřicha Vymětalíka, który był jednym z inspiratorów tworzenia przy parafiach tematycznych akademii dla upowszechniania nauki społecznej kościoła w ramach Uniwersytetu Otwartego UKSW.

Mszy świętej przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ks. Zdeněk Mlčoch w asyście ks. Bedřicha Vymětalíka z Týnca nad Sázavou (syn zmarłego) oraz miejscowych duszpasterzy. W swoim słowie pożegnalnym czeski ekonomista prof. Lubomír Mlčoch z Uniwersytetu Karola w Pradzem przypomniał najbardziej doniosłe zasługi zmarłego; na poziomie diecezjalnym, gdzie założył i prowadził Centrum Nauki Kościoła, na poziomie krajowym, jako założyciel i wieloletni animator ruchu „Chrześcijanin i Praca” i wreszcie na poziomie kościoła powszechnego, jako wieloletni członek Papieskiej Akademii Społecznej gdzie dał się poznać jako człowiek niezwyklej życzliwości i mądrości, pełen szacunku dla drugiego człowieka. Podkreślił to w liście kondolencyjnym abp Marcelo Sánchez Sorondo. Dr Bedřich Vymětalík był powołanym przez kard. Vlka członkiem zespołu pracującego nad ważnymi społecznymi dokumentami kościoła w Republice Czeskiej. Był autorem licznych publikacji na temat zaangażowania katolików w życie społeczne w kontekście przemian ustrojowych okresu postkomunistycznego. W sposób szczególny pracował nad rolą zaangażowanych chrześcijan w gospodarce wolnorynkowej, zadaniami wynikającymi z nauki koscioła w obronie praw pracowniczych i obywatelskich. Z jego inicjatywy, od dwudziestu lat w Velehradzie na Morawach organizowane są doroczne Międzynarodowe Seminaria Społeczne.

Kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata, który od wielu lat współpracował z czeskim intelektualistą przesłał na ręce obecnego animatora ruchu „Chrześcijanin i Praca” Karola Dubovana specjalny telegram, w którym napisał między innymi: 

"... odszedł człowiek wielkiego serca i przenikliwego umysłu, który z uśmiechem na ustach niósł światu Chrystusową Ewangelię. Od lat organizowane z Jego inicjatywy Międzynarodowe Społeczne Seminaria w Velehradzie, w stolicy Apostołów Słowian, Cyryla i Metodego stały się niesłychanie ważnym miejscem pogłębiania nauki społeczne kościoła. Cieszę się, że mogłem nie tylko poznać, ale też doświadczyć życzliwości i gościnności tego wspaniałego człowieka, prawdziwego świadka Jezusa-Nauczyciela obecnego wśród nas. Każde spotkanie z Panem Bedřichem Vymětalíkiem było nie tylko doświadczeniem wiary i mądrości, ale też prawdziwą chrześcijańską zachęta do czynienia świata lepszym. Odejście Naszego Przyjaciela jest wielką stratą dla ciężko doświadczonego przez komunistyczny reżim czeskiego kościoła. Niech Nasz pan Jezus Chrystus przyjmie naszego  Przyjaciela do swojej wiecznej szczęśliwości. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie."http://www.uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/_DSC2905.JPGhttp://www.uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/1_15.JPGhttp://www.uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/pogrzeb Vymetalika.JPG

Copyright © 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach