Duchowe inspiracje i wyzwania Papieża Leona XIV

https://uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/Kaw11.JPGW uroczystość oktawy Bożego Ciała po mszy świętej w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie odbyła się ostatnia w tym roku sesja Praskiej Szkoły Nauki Kościoła Uniwersytetu Otwartego UKSW, którą poprowadził dr Kazimierz Szałata. Spotkanie poświęcone było wyzwaniom, przed jakimi staje Papież Leon XIV u progu swego pontyfikatu. Wraz z ks. prof. Józefem Grzywaczewskim, który był głównym animatorem spotkania uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania dotyczące nowego pontyfikatu przez odwołanie się do wielkich poprzedników; Leona Wielkiego oraz Leona XIII.
 W ramach wprowadzenia, dwie słuchaczki Praskiej Szkoły Nauki Kościoła przedstawiły dialog dot. Leona XIII z książki „Porozmawiajmy o początkach chrześcijaństwa”. Jak przypomniał ksiądz Profesor, pontyfikat Leona Wielkiego przypadł na trudny czas upadku cesarstwa i inwazji barbarzyńców z północy. Leon Wielki był wytrawnym teologiem, ale też dobrym organizatorem, dzięki czemu chrześcijaństwo przetrwało i poszerzyło swoje wpływy głównie na terenach germańskich. Leon XIII był również papieżem przełomu i związanymi z tym zagrożeniami ze strony modernizmu i komunizmu. Potrafił wczytać się w ducha czasu zwracając uwagę na pozostające na marginesie rewolucji przemysłowej masy robotnicze, które wykorzystywały groźne ateistyczne ruchy komunistyczne. Autor encyklik „Aeterni Patris” i „Rerum Novarum” zwracał uwagę na wartość tomizmu dla ustanowienia ładu moralnego oraz wartość własności prywatnej i państw narodowych w organizacji życia społecznego.

Na zakończenie spotkania gospodarz miejsca ks. proboszcz Adam Wtulich SDB podziękował za inicjatywę stworzenia przy bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa Praskiej Szkoły Nauki Kościoła oraz za przybliżenie postaci wielkich papieży noszących imię Leon.

https://uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/Kaw22.JPGhttps://uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/Kaw33.JPGhttps://uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/Kaw44.JPG

 

Copyright © 2025 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach