Biblioteka | Poczta | Kontakt
Wykład dra Kazimierza Szałaty w Nantes
W ramach współpracy z Centre Internationale de Formation Chrétienne z siedzibą w Genewie kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata wziął udział w zorganizowanej dniach 6-7 czerwca br w Nantes (Francja) sesji naukowej poświęconej teologicznym i antropologicznym podstawom cywilizacji miłości.
Wśród trzynastu konferencji wygłoszonych przez przedstawicieli ośrodków społecznej myśli katolickiej z Francji, Szwajcarii, Czech, Rosji i Polski znalazł się wykład dra Kazimierza Szałaty zatytułowany: La dimension eschatologique de la personne humaine, w którym przedstawił konieczność powrotu do klasycznej antropologii zdolnej przedstawić człowieka w jego pełnym, osobowym wymiarze. Tylko wtedy nauka społeczna kościoła będzie mogła być rozumiana nie jako marzenie o pięknym, nierealnym projekcie, ale jako zbiór opartych na Ewangelii wskazówek pozwalających nam zrozumieć nasze inspirowane wiarą religijną zadania we współczesnym świecie. Odwołując się do Humanizmu integralnego Jacquesa Maritaina, a także do tekstów Marie Dominique Philippe, Patricka de Laubier, Raoula Follereau dr Szałata wskazał na konieczność powrotu do najcenniejszych źródeł myśli chrześcijańskiej, jak to uczynił papież Leon XIII, który swoja pierwszą encyklikę społeczną Rerum Novarum (1891) poprzedził encykliką Aeterni Patris (1879) o przywróceniu nauczania w szkołach katolickich filozofii i teologii św. Tomasza z Akwinu wraz z całą bogatą tradycją myśli Ojców Kościoła. Wobec nowych zagrożeń jakie niosą współczesne ideologie, papieski apel z końca XIX wieku jest wciąż aktualny. Równie ważnym aspektem realizacji nauki społecznej kościoła we współczesnym świecie jest przykład wielkich budowniczych cywilizacji miłości, którzy potrafili swoją postawą i nauczaniem ukazać prawdziwie eschatologiczny wymiar człowieka. Wśród tych świadków cywilizacji otwartej na perspektywę życia wiecznego wymieniano między innymi o. Maksymiliana Marię Kolbe, Matkę Teresę z Kalkuty, Raoula Follereau, Jana Pawła II, Siostrę Faustynę oraz mistyków naszych czasów - w tym Gabrielę Bossis, której grób znajduje się w położonym w dolinie Loary małym miasteczku Fresne niedaleko Nantes.
Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkała się propozycja, by w przyszłym roku cykliczne kolokwium Międzynarodowego Centrum Formacji Chrześcijańskiej zorganizować w Polsce w UO UKSW. Założyciel i przewodniczący CIFC ks. prof. Patrick de Laubier, profesor Uniwersytetu w Genewie oraz Angelicum w Rzymie dwukrotnie gościł w naszej uczelni.