UO UKSW w Canterbury

W ramach współpracy z Międzynarodowym Uniwersytetem Latającym Nauki Kościoła (Association Internationale de l'enseignement Social Chretien) kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata wziął udział w Międzynarodowej sesji naukowej „L'Enseignement social chrétien source d'inspiration face à la crise du binôme «Marché/Etat» zorganizowanej pod patronatem arcybiskupa Canterbury Justina Welby w centrum Konferencyjnym przy Katedrze.

Podczas trzydniowego spotkania, w którym wzięło udział ponad czterdziestu uczestników z kilkunastu krajów z Afryki, Europy i Azji dr Szałata poprowadził pierwszą sesję poświęconą problemowi ubóstwa i społecznego wykluczenia jako następstwa światowego kryzysu. Jak powiedział w słowie wprowadzającym do trzech wykładów wygłoszonych przez przewodniczącego Justitia et Pax dla Afryki ks. dra Raymonda Goudjo (Benin), rektora Loyola College w Madrasie o. dra Georgea Josepha SJ (Indie) oraz o. Zdzisława Szmandy OP (Rosja), dziś doskonale wiemy, że u podłoża kryzysu gospodarczego, ekonomicznego i politycznego leży fałszywa antropologia, która traktuje człowieka, jako przedmiot, element struktur ekonomicznych i społecznych, a więc jako producenta lub konsumenta a nie jako osobowy podmiot. Dlatego w studia nad źródłami kryzysu i poszukiwania środków, które mogą złagodzić jego skutki winniśmy włączyć bogatą, interdyscyplinarną myśl nauki społecznej kościoła, która stawia w centrum wszelkich działań społecznych i ekonomicznych człowieka w jego pełnym, eschatologicznym wymiarze. Tylko człowiek rozumiany w swym pełnym, eschatologicznym wymiarze nadaje sens cywilizacji, która będzie schronieniem, a nie zagrożeniem dla człowieka. Papież Paweł VI i jego następcy w swoim nauczaniu zachęcali nas do budowania takiej cywilizacji miłości. Podobnie czyni to nasz Ojciec św. Franciszek.

Jak powiedział dr Kazimierz Szałata, aby wyjść z kryzysu, który nas dotyka, trzeba pogłębiać nasze analizy ekonomiczne, zmieniać i doskonalić struktury i rozwiązania prawne, ale przede wszystkim trzeba reformować nas samych. W języku teologicznym nazywamy to nawróceniem.

Wiemy doskonale, że wszystkie kryzysy polityczne, ekonomiczne czy społeczne są prowokowane przez wielkich i silnych a cenę za każdy kryzys płacą najsłabsi. Skutkiem kryzysu jest zawsze wzrost biedy a nawet nędzy. A przecież w luksusowych salonach nie mówi się o rzeczach, które mogą peszyć wielkich tego świata. My natomiast inspirując się nauką społeczną koscioła w naszych mniej lub bardziej efektownych i elokwentnych dyskursach nie możemy zapomnieć o kwestii biedy i nędzy. „Biednych macie wśród siebie zawsze” - przypomina nam Jezus Chrystus, nasz Pan słowami ewangelii św. Marka. Doskonale wiemy, że żadne rozwiązania legislacyjne ani nowy system ekonomiczny nie rozwiążą problemów związanych z biedą, która w sposób bezpośredni, lub pośredni powoduje problem wykluczenia, jak tylko miłosierdzie, które nie ogranicza się do akcji socjalnych ani nawet do solidarności z człowiekiem biednym. Miłosierdzie bowiem jest odbiciem prawdziwej bożej miłości, która może zbawić ludzkość. To miłość prawdziwie bezinteresowna, która rozjaśnia ludzkie życie, daje człowiekowi siłę dla odbudowy życia społecznego poprzez opartą na trwałych więziach podstawową strukturę rodziny.

Podczas spotkania Biura AIESC dr Kazimierz Szałata zaproponował, by w związku z oczekiwaną kanonizacją papieża Jana Pawła II przyszłoroczne spotkanie odbyło się w UKSW w Warszawie i poświęcone było dziedzictwu nauczania Papieża Polaka. Ostatecznie zdecydowano, iż przyszłoroczne spotkanie Międzynarodowego Uniwersytetu Latającego Nauki Kościoła odbędzie się na Uniwersytecie Ex en Provance we Francji a jego organizatorem będzie przewodniczący Stowarzyszenia Ekonomistów Katolickich prof. Jean-Ives Naudet. W 2015 roku spotkanie planowane jest w Cotonou stolicy Beninu w Afryce. Natomiast w związku z planowanymi na rok 2016 Światowymi Dniami Młodzieży doroczna sesja AIESC odbędzie się w Polsce i będzie zintegrowana ze spotkaniem młodzieży.

Szalata Introduction Résumé

Relacja fotograficzna:

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach