Biblioteka | Poczta | Kontakt
Wykład otwarty w Kościele Św. Krzyża - relacja ze spotkania
W niedzielę 11 maja br w ramach Akademii Cnót Obywatelskich UO UKSW w sali św. Wincentego a Paulo przy bazylice św. Krzyża w Warszawie ks. dr Dariusz Pater wygłosił wykład na temat granic społecznego dialogu. Jak zaznaczył prelegent, żyjemy w świecie, w którym ogromną rolę odgrywa, a raczej powinien odgrywać dialog społeczny. Doszliśmy do takiego punktu w dziejach ludzkości, że musimy szukać tego, co nas łączy, a nie dzieli.
Dialog w naszej sytuacji pozostał jedyną drogą zdrowego rozsądku. Zawsze był rozwiązaniem najsłuszniejszym, ale dlatego, że w przeszłości było go zbyt mało i w świecie, i w Kościele, dzisiaj stał się szczególnie potrzebny. Można go uznać za znak czasu. Trudno jest wyznaczyć granice dialogu. Partnerzy społeczni mogą osiągnąć porozumienie, tylko wtedy, gdy są wobec siebie uczciwi. Rzetelna informacja jest więc warunkiem prowadzenia dialogu i leży u podstaw dialogu społecznego. Również poziom wzajemnego zaufania jest gwarantem dialogu społecznego. W dialogu człowiek odkrywa siebie nie w sensie duchowego obnażania się, ale wewnętrznego dowartościowania się. Poprzez dialog uczymy się nie tylko tolerancji, ale wzbogacamy się wzajemnie, dzieląc się prawdą i dobrem w duchu miłości. To dialog pozwala nam bardziej być ludźmi. Stanowi przejaw normalności i źródło ładu społecznego. W poprawnie funkcjonującym społeczeństwie najlepszą formą odniesień międzyludzkich są właśnie relacje dialogowe. Przykładem najpiękniejszego z dialogów, dialogu miłości jest dialog Boga z człowiekiem, który może brzmieć następująco: „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21,16).
Kardynał Stefan Wyszyński powiedział: „Słowa nabierają mocy, gdy stają się czynami, a te żeby nie były puste, trzeba zmienić w prawdę. I czasem dialog zamienia się na niekończący się monolog, monolog głuchych ludzi”.