Biblioteka | Poczta | Kontakt
Wykład inauguracyjny w Akademii Cnót Obywatelskich UO UKSW
W środę 15 października br. Uniwersytet Otwarty UKSW zainaugurował nowy cykl wykładów otwartych realizowanych przy Bazylice św. Krzyża w Warszawie w ramach Akademii Cnót Obywatelskich. Podczas spotkania, które poprowadził kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata wykład na temat „Służba w etosie Armii Krajowej a współczesne wyzwania" wygłosił kierownik działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego dr Karol Mazur. Przedstawiając w sposób niezwykle ciekawy fenomen Armii Krajowej, wykładowca wskazał na historyczne uwarunkowania kształtowania się patriotycznych postaw w okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to bohaterowie dziewiętnastowiecznych powstań stawiani byli młodzieży za wzór ofiarnej służby ojczyźnie.
Nie było by tego wspaniałego pokolenia, które w okupowanej Polsce stworzyło prawdziwe podziemne państwo, gdyby nie było solidnego wychowania patriotycznego w polskich rodzinach i szkole. Nic bowiem nie dzieje się przypadkowo. Powstanie Warszawskie, które było kulminacją ofiarnej służby Ojczyźnie stanowić dziś winno podstawę patriotycznej edukacji. Taką rolę spełnia Muzeum Powstania Warszawskiego, które skupia ponad stuosobową grupę młodych wolontariuszy, którzy chcą poprzez swoją służbę uczyć się najszlachetniejszych postaw bohaterów roku 44.
Po niesłychanie bogatym w treść wykładzie odbyła się ożywiona dyskusja, która świadczy o tym, że Powstanie Warszawskie, konieczność wychowania w duchu tradycji patriotycznej, to tematy wciąż ważne i żywe nie tylko w środowisku osób, które przeżyły wojnę, ale także wśród młodzieży. Uczestnikiem spotkania była Pani Maria Wiśniewska – łączniczka z Batalionu „Parasol”, która chętnie dzieliła się wspomnieniami z czasów pracy konspiracyjnej oraz niezapomnianych 63 dni powstańczego zrywu.
Wszystkie wykłady wygłoszone w Akademii Cnót Obywatelskich zostaną na koniec roku wydane w specjalnej publikacji książkowej.