Szkoła katedralna jako miejsce wzrastania w wierze

Pod takim hasłem odbyła się lutowa sesja Szkoły Katedralnej UO UKSW w Łucku. Spotkanie rozpoczęła uroczysta msza św. w katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą odprawił o. prof. Jacek Salij OP. Po mszy świętej goście z Polski zwiedzili dawną siedzibę Radziwiłłów w Ołyce, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń Wołynia bazylika Trójcy Świętej.

Po południu w wypełnionej do ostatniego miejsca sali katedralnej odbyła się sesja naukowa, której przewodniczył gospodarz miejsca ks. Biskup Vitalij Somarovsky. Pierwszy wykład na temat tradycji szkół katedralnych w średniowiecznej Europie wygłosił kierownik Uniwersytetu Otwartego dr Kazimierz Szałata, który przypomniał dzieło kościoła katolickiego w tworzeniu nowej cywilizacji opartej na chrześcijańskiej wierze i mądrości starożytnych Greków. Jednym z ważnych filarów tej cywilizacji był rozwój szkolnictwa w postaci szkół katedralnych i wyrosłych na ich gruncie uniwersytetów.

Drugi wykład: Kościół, jako dar Boży wygłosił o. Jacek Salij OP, który jest Wołyniakiem. Urodził się w Budach, koło Dubna. Ojciec Profesor w sposób niezwykle atrakcyjny przedstawił piękno naszego Kościoła, którego możemy doświadczyć tylko będąc w nim. Podobnie jak jest z witrażem. Z zewnątrz może się nam wydawać mało ciekawy, tym bardziej, że pokrywa go zawsze warstwa kurzu, ale z wnętrza świątyni ten sam witraż zadziwi nas niesamowitą grą kolorów.

Trzeci wykład poświęcony roli babć w przekazywaniu wiary w rodzinach w mrocznych czasach komunizmu na Ukrainie przedstawił niestrudzony badacz i kronikarz kościoła na Kresach Wschodnich ks. Yosif Vitold Kovaliv. Ilustrowany licznymi przykładami zarówno z histo​rii, jak i ostatnich lat wykład zasługuje na obszerną monografię. Jeśli bowiem mimo trwającej przez dziesiątki lat dechystianizacji mieszkańców byłego Związku Radzieckiego nie zaginęła wiara, to dzięki rodzinie opartej na silnej tradycji i odpowiedzialności babć za wychowanie przyszłych pokoleń.

Podczas spotkania dr Kazimierz Szałata przywołał dwie ważne postacie związane ze Szkołą Katedralną w Łucku ś. p. dra Eugeniusza Szymonowicza oraz ks. prof. Patrick'a de Laubier, założyciela Międzynarodowego Centrum Formacji Chrześcijańskiej, w którego program została wpisana Szkoła Katedralna w Łucku. (Wiadomość o śmierci ks. prof. de Laubier, który miał być gościem następnej sesji w Szkole Katedralnej w Łucku nadeszła z Genewy tuż przed otwarciem spotkania).

Fotorelacja Michała Szałaty.

Relacja video zostanie opublikowana na stronach Panda TV

 

https://www.youtube.com/watch?v=IbIsnXpQyew&nohtml5=False

 

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach