Pod patronatem Rektora UKSW Światowy Dzień Chorego

Wzorem lat ubiegłych Uniwersytet Otwarty UKSW wspólnie z Fundacją Polską Raoula Follereau oraz 58 Szczepem ZHR „Rosa Venti” zorganizował na terenie Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza w Warszawie uroczyste obchody Światowego Dnia Chorego. Spotkanie z udziałem ks. bpa Marka Solarczyka rozpoczęło się od uroczystej akademii w Świetlicy Zespołu Szkół Przyszpitalnych, którą poprowadził kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata. W swoim krótkim wprowadzeniu przypomniał historię organizowanych od ponad dwudziestu lat obchodów Światowego Dnia Chorego.

Były to najpierw sesje naukowe organizowane w Akademii Medycznej, Akademii Teologii Katolickiej oraz w Warszawskim Metropolitarnym Seminarium Duchownym przez Międzyuczelniane Konwersatorium Etyki „Medycyna na miarę człowieka” oraz Fundację Polską Raoula Follereau z udziałem lekarzy z Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Holandii, Ukrainy i Rumunii. Od 2003 roku w miejsce sesji, które w Dzień Chorego absorbowały lekarzy kierowany przez dra Kazimierza Szałatę zespół studentów i wolontariuszy zaczął organizować uroczyste spotkania w Szpitalu Dziecięcym im. profesora Bogdanowicza w Warszawie. Od kilku lat obchodom towarzyszy finał ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego „Dzieci piszą listy do chorych”. Przy okazji dorocznych spotkań z pacjentami szpitala przy ul. Niekłańskiej zrodziło się Misyjne Apostolstwo Chorych Dzieci, któremu patronuje „Mała Ania z Zielonki'. I właśnie zaproszeniem dzieci do Misyjnego Apostolstwa rozpoczęło się spotkanie, w którym wziął udział między innymi sekretarz krajowy Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji o. Kazimierz Szymczycha SVD oraz dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Kamil Chojnacki. Chore dzieci wylosowały dla siebie misjonarza, za którego będą się modlić do końca pobytu w szpitalu a być może nawet przez cały rok. Podczas konkursów z nagrodami przygotowanych przez druhny z 58 Szczepu „Rosa Venti” grała kapela Roberta Smoderka. Wystąpił też dobrze znany dzieciom z występów Arki Noego Darek Malejonek, który zachęcił obecnych na sali małych pacjentów do modlitwy za dzieci z syryjskiego Aleppo. Na zakończenie ks. bp Marek Solarczyk poprowadził modlitwę i udzielił błogosławieństwa. Wszyscy goście otrzymali od dzieci piękne laurki z podziękowaniami za przygotowanie dorocznego święta. W imieniu szpitala podziękowania na ręce dra Kazimierza Szałaty złożyli przedstawiciele dyrekcji: dr Wojciech Pawłowski i mgr Ewa Gadomska oraz dyrektor Zespołu Szkół Przyszpitalnych mgr Alicja Kott. Ze względu na zorganizowanie uroczystości na kilka dni przed datą Dnia Chorego nie udało się rozstrzygnąć konkursu „Dzieci piszą listy do chorych”. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w prasie za kilka dni. Po uroczystej akademii ks. bp Marek Solarczyk w towarzystwie wolontariuszy odwiedził małych pacjentów na oddziałach szpitalnych.