Kierownik UO UKSW gościem programu I Polskiego Radia

http://www.uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/PR1.jpegKierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata był gościem programu nocnego radiowej Jedynki. Tematem prowadzonej przez Mirę Jankowską trzygodzinnej nocnej audycji z 24 /25 sierpnia br. były powroty. Jak powiedział dr Szałata, każdy człowiek, jako istota eschatologiczna, żyjąca na przestrzeni styku między przeszłością a przeznaczeniem ma takie swoje miejsca, do których wraca, by na nowo uporządkować swoje sprawy, swoje życie, by jeszcze raz uświadomić sobie kim jestem, skąd przychodzę, dokąd zmierzam.

By po prostu spotkać się z samym sobą. Najczęściej jest to kraj dzieciństwa, ale nie tylko. Wracamy do miejsc, które są dla nas ważne, miejsc, w których coś niezapomnianego wydarzyło się w naszym życiu. Wracamy do domu, wracamy do ojczyzny. Czasem chcemy wrócić, a nie możemy – jak w przypadku tysięcy deportowanych Polaków z Syberii, Kazachstanu czy Kresów Wschodnich. I właśnie powroty repatriantów stały się najważniejszym punktem dyskusji, w której wzięli także udział doskonale znający temat losów Polaków pozostających poza Ojczyzną: dyrektor Dzieła Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża Tchr oraz Kresowianin - były konsul RP w Kazachstanie i Łotwie Medard Masłowski. Podczas audycji z telefonicznym odziałem słuchaczy dr Kazimierz Szałata mówił między innymi o swoich doświadczeniach związanych z prowadzeniem w ramach Uniwersytetu Otwartego UKSW Szkoły Katedralnej w Łucku na Ukrainie, która gromadzi przede wszystkim słuchaczy dumnych ze swojej polskiej narodowości, polskiego języka, wiary i kultury. Jak zgodnie przyznali rozmówcy, na problem repatriacji nie możemy patrzeć tylko poprzez pryzmat ekonomii ale przede wszystkim poprzez etos wspólnoty narodowej, tak po prostu, po ludzku i bratersku z życzliwością, sympatia i solidarnością. Ci, którzy nie z własnej woli musieli opuścić kraj, albo zostając u siebie znaleźli się poza granicami Polski, to prawdziwy skarb, bogactwo naszego narodu. Bardzo często ci właśnie ludzie zachowali nasze najwspanialsze cechy, które już gdzieś nam się zagubiły. Jest nowa ustawa o repatriacji, ale ona wszystkiego nie załatwi. Chodzi bowiem przede wszystkim o to, byśmy my, każdy z nas znalazł trochę miejsca w nas, dla tych, dla których zabrakło miejsca w Ojczyźnie a do której pragną wrócić.

Zapis trzygodzinnej audycji mozna znaleźć na stronie internetowej Polskiego radia.