Kierownik UO UKSW gościem międzynarodowego seminarium społecznego w Velehradzie

http://www.uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/Velahrad1_0.jpgKierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata był gościem Międzynarodowego Seminarium Społecznego w stolicy świętych apostołów Słowian Cyryla i Metodego Velehradzie na Morawach. Tematem dorocznego spotkania, które zgromadziło specjalistów z nauki społecznej Kościoła z Republiki Czeskiej, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Włoch, Austrii i Polski była dygitalizacja wobec pracy ludzkiej, człowieka i kultury.

Proces dygitalizacji, który dotyczy wielu dziedzin jest prawdziwą rewolucją w naszej cywilizacji, zmienia nasz stosunek do świata, zmienia charakter pracy. Do tej pory mieliśmy do czynienia z narzędziami, które były, jak mówił Arystoteles, przedłużeniem naszych rąk. Tym razem chodzi o coś znacznie więcej. Jak powiedziała prowadząca spotkanie prof. Ludmila Nemcova z Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze, jesteśmy świadkami nowej narodzin nowej ery technicznej, która niesie pożytek dla człowieka, ale i zagrożenia. Odnosząc się do nauki społecznej kościoła dotyczącej nowych wyzwań związanych z postępem technicznym prof. Lubomir Mlčoch z Papieskiej Akademii Społecznej zauważył że, chodzi dziś o to, by nie skupiać się na zysku, jaki przynieść może dygitalizacja, ale o wykorzystanie jej dla budowania trwałych struktur społecznych. Podczas trzydniowej debaty sporo miejsca poświęcono roli szkoły w przygotowaniu młodych ludzi do odpowiedzialnej obecności na rynku pracy, który będzie się zmieniał wraz z procesem dygitalizacji. Dr Kazimierz Szałata zwrócił uwagę na zasadniczą i niezastąpioną rolę rodziny w kształtowaniu właściwych postaw człowieka. Silna rodzina jest źródłem siły człowieka, jego odporności na zwodnicze ideologie i pokusy wolnego rynku. Jeśli będzie silna rodzina, w której wychowa się silny, prawy człowiek świadomy odpowiedzialności za siebie i innych, wtedy żadna rewolucja techniczna nie będzie nam zagrażać. Niestety zarówno na Wschodzie, jak i na zachodzie rodzina jest niedoceniana w życiu społecznym. Jana Jochowa ze stowarzyszenia „Dla rodziny” przedstawiła szczególnie trudną sytuację rodziny w Republice Czeskiej, gdzie lata komunizmu odcisnęły trwale piętno na życiu społecznym. Nadzieję niosą budzące się ruchy i inicjatywy prorodzinne. Podczas trzydniowego spotkania odbywającego się w cieniu pięknie odnowionej bazyliki świętych Apostołów Słowian Cyryla i Metodego przedstawiono wiele pozytywnych przykładów pracy na rzecz rodziny, jakie realizowane są między innymi w Niemczech, na Słowacji i w Republice Czeskiej.

http://www.uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/IMG_6437 _0.JPG

http://www.uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/_DSC4371.jpg   http://www.uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/IMG_6410_1.JPGhttp://www.uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/IMG_6402.JPG

Copyright © 2022 UKSW Wszelkie prawa zastrzezone
Informacja o ciasteczkach