Biblioteka | Poczta | Kontakt
Kierownik UO UKSW w Abidżanie
W dniach 19-23 kwietnia br kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata przebywał w Abidżanie na Wybrzeżu Kosci Słoniowej, gdzie spotkał się między innymi z prof. Chrystianem Roch Jonsonem z Uniwersytetu Abomey-Calavie z Cotonou w Beninie, z prof. Henri Assé z Uniwersytetu w Abidżanie oraz Coty Jean Ibrahim Diakité z Diecezji Abidżan na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Spotkanie poświęcone bylo problemowi kształcenia w Europie średnich kadr medycznych dla ośrodków medycznych w Afryce. Chodzi głównie o diagnostów, higienistów i pielęgniarzy ale też księży i sióstr zakonnych posługujących wśród chorych i potrzebujących pomocy. Dr Kazimierz Szałata przedstawił historię i dzień dzisiejszy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który otwiera w tym roku wydział pielęgniarstwa a w najbliższych latach także wydział lekarski.
Nasi afrykańscy partnerzy żywo zainteresowani są wysyłaniem studentów na studia do Polski w naszym Uniwertsytecie ze względu na jego związanie z kościołem katolickim. Wybrzeże Kości Słoniowej, które przygotowuje się do aktu oddania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa jest krajem, w którym kościół odgrywa bardzo ważna rolę. Z dumą przypomina się tu, że papież Jan Paweł II, który trzykrotnie odwiedził Wybrzeże, nazywał je swoja drugą ojczyzną. Podczas spotkania rozważano możliwość organizacji kilkumiesięcznych staży w Afryce dla studentów z Polski studiujących nie tylko medycynę.
Dr Kazimierz Szałata, jako oficer Orderu Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej (od 2013), w towarzystwie przedstawicieli Wielkiego Kanclerza Orderu Narodowego WBK Gnamba Yao Guillaume i Affoussy Bamba oraz Mich ela Récipon i Coty Jean Ibrahim Diakité z Międzynarodowej Unii Follereau wziął udział w uroczystym wręczeniu Krzyża Komandorskiego Republiki WBK s. Monique Godé ze zgromadzenia sióstr św. Franciszka Ksawerego. To najwyższe odznaczenie przyznawane przez prezydenta Republiki było wyrazem uznania dla francuskiej zakonnicy, która całe swoje życie poświeciła pracy wśród trędowatych w Instytucie Marchoux oraz formacji młodzieży w prowadzonej w Abidżanie szkole katolickiej. Podczas uroczystości dr Kazimierz Szałata wręczył s. Monique złoconą ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. Wygłosił też „Pochwałę Afryki”, o której papież Jan Paweł II mówił, że jest nadzieją Europy i nadzieja świata. Dr Szałata podkreślił, że Afryka zachowała to, co Europa straciła: smak życia, szacunek dla życia, radość, otwartość, rodzinę, mocne zakorzenienie w tradycji oraz autorytet ludzi starszych.
Przy okazji pobytu na Wybrzeżu Kości Słoniowej dr Kazimierz Szałata odwiedził w specjalnym szpitalu w Divo dzieci chore na najbardziej zjadliwą i najtrudniejszą w leczeniu postać trądu ulcère de Buruli. Wziął udział w spotkaniu z specjalistów epidemiologów i leprologów na temat najpilniejszych potrzeb krajów afrykańskich. Na pierwszym miejscu sytuuje się oświata sanitarna i dostęp do czystej wody pitnej. W krajach afrykańskiego Sahelu wysychają studnie, natomiast w strefie równikowej, zwłaszcza na lagunie Abidżanu, wszechobecna wilgoć sprawia, że ziemia jest nasycona najbardziej zjadliwymi bakteriami, które przenikają do wód gruntowych zasilających płytkie, kopane studnie. Dlatego potrzebne są kosztowne odwierty głębinowe.
Dr Kazimierz Szałata przekazał w imieniu Fundacji Polskiej Raoula Follereau 10 tys euro na nową studnię głębinową, która będzie usytuowana na pograniczu miejscowości Bezibou i Zuzua w departamencie Haut-Assandra obok kościoła ufundowanego przez generała Lago Dalebry. Chore dzieci otrzymały natomiast 5 kilogramów cukierków z Polski.