Biblioteka | Poczta | Kontakt
Inauguracja UO UKSW w Płońsku
We wtorek 21 września 2021 r. odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego w Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa Uniwersytetu Otwartego UKSW. Uroczystość rozpoczynająca dziesiąty rok pracy przy parafii św. Maksymiliana Kolbe rozpoczęła się od mszy św., której przewodniczył delegat biskupa płockiego Piotra Libery
ks. prof. Wojciech Góralski. Witając zgromadzonych wokół ołtarza księży oraz studentów i gospodarz miejsca ks. kan. Zbigniew Sajewski przypomniał genezę Płońskiej Akademii, która sięga Roku Wiary. Jak przypomniał ksiądz proboszcz, wspólnie z kierownikiem Uniwersytetu Otwartego UKSW drem Kazimierzem Szałatą chcieliśmy poprzez wspólne wykłady i dyskusje pogłębić naszą wiarę chrześcijańską. I tak szczęśliwie dotarliśmy do dziesiątego roku. Ks. prof. Wojciech Góralski zauważył podczas homilii, że uroczysta inauguracja przypada w święto św. Mateusza apostoła i ewangelisty, który jest dla nas wzorem całkowitego zaufania i radykalnego oddania się Chrystusowi.
Podczas drugiej części spotkania w parafialnej auli obecny na inauguracji kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata, w imieniu rektora UKSW ks. prof. dra hab. Ryszarda Czekalskiego przekazał dla wykładowców i słuchaczy Płońskiej Akademii gratulacje oraz słowa zachęty do dalszego pogłębiania trudnych problemów współczesnego świata. Następnie ks. prof. Góralski, który jest wybitnym specjalistą w zakresie prawa kanonicznego oraz kościelnych struktur administracyjnych wygłosił wykład inauguracyjny pod tytułem: „Struktury kolegialne kościoła” Ksiądz Profesor dzieląc się swoimi doświadczeniami z pracy w Kurii Rzymskiej przypomniał, że to sam Jezus Chrystus jest założycielem kościoła i od Niego pochodzi sposób jego zorganizowania. Większość krytyki, jaka podnosi się tu i ówdzie – zwłaszcza w kręgach liberalnych wynika z niezrozumienia tego, czym jest w swej istocie ta wyjątkowa struktura. Jak zauważył ks. Góralski, kościół jest hierarchiczny, w kościele nie ma demokracji, choć mamy do czynienia, tam gdzie to możliwe z demokratyzacją struktur kościelnych. Podczas ożywionej dyskusji podjęto wiele ciekawych tematów związanych z funkcjonowaniem kościoła w naszych czasach. Mówiono na temat roli prymasa, konferencji episkopatów, zadań rad parafialnych itp. Spotkanie zakończył wpis do indeksów i wspólna modlitwa, którą poprowadził ks. mgr Zbigniew Sajewski.