Pomoc dla Ukrainy

https://uo.uksw.edu.pl/sites/default/files/11_4.JPGOd ponad dziesięciu lat Uniwersytet Otwarty UKSW prowadził działalność edukacyjną na Ukrainie w ramach powołanej we współpracy z diecezją Łucką Szkoły Katedralnej. Skupiała ona środowisko osób zainteresowanych refleksją nad trudnymi problemami moralnymi współczesnego świata z perspektywy nauczania kościoła katolickiego. Znaczną część słuchaczy stanowili studenci i wykładowcy Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Lesi Ukrainki.

Nasza działalność dydaktyczna od samego początku połączona była z akcją pomocy najbiedniejszym mieszkańcom Wołynia. Pod koniec lutego br., gdy gwałtownie zaostrzyły się działania wojenne Uniwersytet Otwarty UKSW korzystając z wypracowanych wcześniej kontaktów nie tylko ze środowiskami akademickimi na Wschodzie i Zachodzie Europy stał się ośrodkiem koordynacji pomocy humanitarnej na rzecz ofiar rosyjskiej agresji. Dzięki naszym partnerom z Francji (Tous les Intrepreneurs pour la Paix, l'Œuvre d'Orient, Union Internationale des Associations Follereau), z Włoch (Fondazione La Locomotiva, miasto Trino, Italian Fashion) oraz Szwajcarii (L'association Ukraine-Valais) udało nam się przekazać na Ukrainę pond sto ton żywności, koców, materaców i środków czystości. Dystrybucją darów po stronie ukraińskiej zajmują się między innymi wolontariusze z Uniwersytetu Lesi Ukrainki w Łucku oraz Uniwersytetu Chmielnickiego. Współpracujemy też z pracującymi na Ukrainie ojcami franciszkanami i Caritas diecezji Łuckiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Za kilka dni, w honorowej asyście francuskiej żandarmerii państwowej, z Beaupréau-en-Mauges koło Angers wyruszy do nas kolejna, czwarta już czterdziestotonowa ciężarówka pomocy humanitarnej. Część przekazanej pomocy trafi na Ukrainę, część do ośrodków pomocy uchodźcom w Polsce, między innymi do Zakładu dla Niewidomych w Laskach, gdzie znalazło schronienie blisko 40 niewidomych dzieci.

Dary na rzecz Ukrainy można składać w domku nr 8 przy ul. Dewajtis 5.