Artem Charczenko gościem UO UKSW

Sześć lat temu gościliśmy w Uniwersytecie Otwartym UKSW finalistę telewizyjnego programu „Ukraina ma talent”. Artem wygrał wówczas nie tylko walkę o zaszczytne miejsce na scenie, ale też walkę z ciężkim nowotworem. Miał wówczas dwanaście lat. Poruszył serca Ukraińców przeżywających dramat wojny piosenką „Mamo ty nie płacz, twój syn żywy wróci do domu”. Podczas wizyty w UKSW został wraz z rodzicami przyjęty przez Rektora ks. prof. Stanisława Dziekońskiego.

Dziś Artem jest studentem Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki i szefem międzyuczelnianego wolontariatu. Tamto niezapomniane spotkanie zaowocowało ścisłą współpracą między Uniwersytetem Otwartym UKSW a wolontariuszami z Uniwersytetów w Kijowie, Chmielnickim i w Łucku których pracę koordynuje dziś Artem. Wspólnie udało nam się przekazać pomoc dla najbardziej poszkodowanych ofiar wojny w strefie przyfrontowej. W tym roku przekroczyliśmy 400 ton pozyskanych, przetransportowanych i rozddzielonych na miejscu środków medycznych i higienicznych, żywnosci i odzieży. Dzięki omocy UKSW przekazaliśmy wyposażenie akademików,  sali wykładowej oraz zestawy komputerowe dla studentów, którzy  ze względu na wojnę musieli opuścić swoje rodzime uczelnie przenosząc się na Zachód do Wołyńskiego Narodowego Uniwersytetu im. Lesi Ukrainki w Łucku.

Relacja z pobytu Artema w UKSW